مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » 5 راه برای اینکه یک فریلنسر خوش‌ نام شویم
کسب و کار مدیریت و برنامه ریزی

5 راه برای اینکه یک فریلنسر خوش‌ نام شویم

فریلنسر خوش نام

شاید در زندگی روزمره با آدم‌هایی برخورد داشته باشید که نتوانسته‌اند در حرفه تخصصی خودشان مقام و جایگاه مناسبی کسب کنند؛ اما درزمینه‌ی طراحی وب، این موضوع کاملاً برعکس اتفاق می‌افتد. طراحان وب همیشه مایلند دیگران را راهنمایی کنند. آن‌ها جلسات و کنفرانس‌های متعددی مثل WordCamps برگزار می‌کنند و در آن‌ها به همکاران طراحشان آموزش می‌دهند. البته عموم مردم مجازند در این جلسه‌ها شرکت کنند و از آن‌ها بهره ببرند.

البته که نمی‌توان ادعا کرد همه‌چیز بی‌نقص پیش برود. طراحان متعددی وجود دارند که متأسفانه به زمان تحویل پروژه پایبند نیستند و اعتماد مشتری را از بین می‌برند. برخی از آن‌ها نمی‌توانند ارتباط مؤثری با مشتریان خود برقرار کنند یا حتی در برخی موارد پروژه‌ای را که قبول کرده‌اند، نیمه‌کاره رها می‌کنند.

شهرت و خوش‌نامی برای یک فریلنسر از اهمیت بالایی برخوردار است و خبر خوش آنکه شما همان کسی هستید که برای خودتان این اسم‌ورسم را می‎سازید. شما بدون هیچ تجربه‌ای و مانند یک لوح سفید کارتان را شروع کرده و به‌مرورزمان تجربه کسب می‌کنید. همین روند فعالیت، معرف کار و توانایی شما می‌شود. بعدازاین مراحل شما هر چه در توان دارید را برای حفظ و بهبود وجهه کاریتان به کار می‌گیرید.


مقاله مرتبط: فریلنسری چیست؟ راهنمای همکاری موفق با فریلنسرها


در ادامه نکاتی را به شما می‌گوییم که با دنبال کردن آن‌ها می‌توانید یک فریلنسر خوش‌ نام شوید

۱. اعتماد را در مشتریانتان ایجاد کنید

اعتماد را در مشتریانتان ایجاد کنید

همه می‌دانیم که اعتماد عامل کلیدی تمام رابطه‌هاست. آیا شما به‌عنوان مشتری کسی را استخدام می‌کنید که به او اعتماد ندارید؟

برای جلب اعتماد دیگران راه‌های آسانی وجود دارد. شما باید صادقانه قیمت خدماتتان را به مشتری بگویید و پروژه‌ها را سر موعد تحویل دهید. همین رفتارهای ساده برای مشتریانتان ارزشمند است و باعث می‌شود به شما اعتماد کنند.

۲. روند کارتان را توضیح دهید

روند کارتان را توضیح دهید

مشتری‌ها دوست دارند بدانند شما چگونه پروژه‌هایشان را انجام می‌دهید. از ابتدای این ارتباط به آن‌ها توضیح دهید که معمولاً این پروژه‌ها را چگونه به سرانجام می‌رسانید. باید به آن‌ها بگویید که چه زمانی، منتظر چه نتیجه‌ای باشند. در حین انجام پروژه هم آن‌ها را در جریان مراحل مختلف آن بگذارید.

وقتی رابطه شما با مشتری بر اساس شفافیت شکل بگیرد، او هم به این نتیجه می‌رسد که سپردن پروژه‌اش به شما بهترین انتخاب ممکن بوده است. شاید برخی از مشتریان شما جزییات بیشتری از روند انجام کار درخواست کنند. در این صورت بهتر است خودتان را با آن‌ها وفق دهید و این جزییات را در اختیارشان بگذارید؛ اما حتی اطلاعات کلی از روند کار هم می‌تواند تأثیر مثبتی روی مشتریان شما بگذارد.

۳. بازخوردها را جدی بگیرید

بازخوردها را جدی بگیرید

حتماً تابه‌حال نظرات و بازخوردهایی از کارتان گرفته‌‌اید که به نظرتان مؤثر نبوده‌اند، ولی باید در همه حال و درنهایت احترام و توجه به بازخوردها توجه کنید سپس نظر حرفه‌ای خودتان را بگویید.

اگر گفتگوی دوطرفه برقرار کنید، تأثیر آن را درنتیجه‌ی پروژه هم می‌بینید. در اثر این گفتگوی مؤثر، مشتری با شما احساس راحتی بیشتری می‌کند و حتی ممکن است شما را به دوستان و همکارانش معرفی کند.

۴. بیش ازآنچه تعهد کرده‌اید عمل کنید

بیش ازآنچه تعهد کرده‌اید عمل کنید

اگر بیشتر از حد انتظار مشتری تلاش کنید، نتیجه مثبتی بر او خواهید گذاشت؛ مثلاً وقتی در مورد زمان تحویل پروژه توافق کردید، کمی زودتر آن را آماده کنید.

برای این منظور همیشه سقف تاریخ تحویل یعنی دورترین روزی که می‌توانید پروژه را تحویل دهید، اعلام کنید. اگر زودتر از این تاریخ کار را انجام دادید، مشتری تحت تأثیر سرعت عمل و وقت‌شناسی‌تان قرار می‌گیرد و اگر نتوانستید، سعی کنید کار را تا تاریخی که اعلام کرده‌اید حتماً تحویل دهید.

مشتری شما باید احساس کند پروژه‌اش را در اولویت می‌گذارید. او در این صورت فکر می‌کند شما فعال و تلاشگرید و به کیفیت کارتان اهمیت می‌دهید.

۵. ثابت‌قدم باشید

ثابت‌قدم باشید

یکی از مهم‌ترین خصوصیاتی که باید از خود نشان دهید، سازگاری و ثبات قدم است. برنامه کاری منظم برای خودتان ترتیب دهید؛ به سررسید پروژه‌ها توجه کنید و آن‌ها سرموعد مقرر تحویل دهید؛ برای پاسخ‌گویی به پیام‌های مشتریانتان زمان مشخص تعیین کنید.

این مورد با اعتمادسازی در مشتری هم در ارتباط است. وقتی مشتری به کار شما ایمان داشته باشد، کم‌کم اعتمادی که از آن صحبت کردیم پیش‌ می‌آید و محکم‌تر می‌شود.

نام شما، خود شماست

اسم‌ورسم یک فریلنسر، وکیل مدافع اوست. دوام فعالیت حرفه‌ای فریلنسرها به خوش‌نامی آن‌ها بستگی دارد. فریلنسینگ مانند کار در دفاتر و شرکت‌ها نیست که بتوانید از کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی برای برندسازی خودتان استفاده کنید بلکه باید با کار و رفتارتان این برند شخصی را بسازید و به دیگران معرفی کنید.

منبع speckyboy

۷ دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه

 • سلام

  یه انتقاد دارم ، اونم اینه که مطالب و مقالاتی که قرار میدید همه ترجمه شدن و از اون طرف مخصوص وبسایت هایی مثل هاب اسپات و …. هستن که مدام در حال تولید محتوا میباشن ، حتی اگه از حاشیه هم بزنن بیرون باز اهمیتی نداره چون بازم خوراک کاربرا رو فراهم میکنند .
  لطفا محوریت محتوا رو مشخص کنید و دور تا دور همون تولید اختصاصی داشته باشید .

  • سلام
   از انتقاد شما سپاسگزاریم.
   در فاز اول ما سعی داریم در سه حوزه «طراحی و توسعه وب سایت»، «شبکه و میزبانی وب» و «مدیریت کسب و کار» مطالبی را از برترین و به روز ترین منابع خارجی تهیه و به صورت فارسی در اختیار علاقه مندان قرار دهیم. در فاز بعدی هم می خواهیم تولید محتوای تخصصی و بومی در حوزه کاری مان داشته باشیم.
   بدیهی است حوزه های مشخص شده، به قدری گسترده هستند که موضوعات زیادی را در بر می گیرند، برای همین ممکن است مشخص کردن یک محور مشخص صحیح نباشد.
   امیدواریم در ادامه کارمان بتوانیم با دریافت بازخورد مخاطبان این سایت و همچنین تولید محتوای با کیفیت، بهتر و موثر تر عمل نماییم.