10 راه طلایی برای افزایش امنیت سرور اختصاصی
10 راه طلایی برای افزایش امنیت سرور اختصاصی

متاسفانه این روزها همه ما به نوعی ترس از حمله‌های سایبری و هک شدن سرورهای اختصاصی خود را داریم. امنیت و حفظ اطلاعات، اولویت هر سازمان است. در این مقاله قصد داریم نکاتی را به شما آموزش دهیم که به شما کمک می‌کنند تا از حملات سایبری در امان باشید و امنیت سرور خود را تقویت نمایید.

چگونه امنیت سرور اختصاصی خود را ارتقاء دهیم؟

همان طور که در ابتدای مقاله هم گفتیم امنیت سرور اختصاصی برای سازمان‌های مختلف از جمله سازمان‌های تجاری، بسیار حائز اهمیت است؛ اما متاسفانه با این که چنین نوع سرورهایی، زیرساخت‌های قوی، پشتیبانی عالی و پهنای باند بی حد و مرزی دارند؛ اما باز هم از حمله‌های سایبری در امان نیستند. اگر بخواهیم امنیت چنین سرورهایی را بالا ببریم چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

نرم افزارهای خود را به مرتب آپدیت و به روز نمایید

هکرها به طور معمول به دنبال آسیب رسانی از طریق نرم افزارها هستند. به همین دلیل است که برنامه نویسان به صورت مرتب نرم افزارها و اپلیکیشن‌ها را به روز می‌کنند تا این آسیب نرم افزاری را به حداقل برسانند. پس یادتان باشد که حتما نرم افزارهای سیستم یا گوشی خود را به روز کنید. می‌توانید گوشی یا سیستم خود را به صورت خودکار قرار دهید، تا هر بار به صورت اتوماتیک آپدیت برنامه‌ها انجام گیرند.

اسکن بدافزارها

بد افزارها، در واقع نرم افزارهای مخربی هستند که از طریق ویروس انواع آسیب‌ها را به سیستم وارد نماید. در حال حاضر بیش از یک میلیارد بد افزار داریم که روزانه به طور متوسط نیم میلیون دیگر به این تعداد اضافه می‌شود.

برای محافظت سرور اختصاصی خود مرتب سیستم‌ها را اسکن کنید تا نرم افزارهای مخرب، و ویروس‌ها شناسایی شده تا توسط متخصصین از بین بروند.

استفاده از شبکه‌های اینترنتی امن

هنگام اتصال به سرور اختصاصی خود حتما از شبکه‌های اینترنتی امن استفاده کنید. منظور از شبکه اینترنتی امن، شبکه‌ای WIFI است که برای دسترسی به آن رمز تعریف شده باشد. به هیچ عنوان سرور اختصاصی خود را به WIFI عمومی و باز که همه می‌توانند بدون محدودیت از آن استفاده کنند، متصل نکنید.

[btn_callaction link=”https://hostiran.net/dedicated-server” label=”اطلاعات بیشتر” text=”برای مشاهده قیمت‌ها و شرایط مربوط به سرور اختصاصی هاست ایران بر روی دکمه روبه‌رو کلیک کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با واحد فروش میزبانی وب به شماره ۰۲۱۲۸۳۱۰ تماس حاصل فرمایید.”]

تغییر پورت پیش فرض SSH

هکرها آگاهی کامل به پورت پیش فرض SSH با کد ۲۲، دارند. پس لازم است برای آنکه امنیت سرور خود را بالا ببرید پورت خود را تغییر دهید. در حالت ایده‌آل می‌توانید به عددی بالای ۱۰۲۴ تغییر دهید که اکثر اسکنرها توانایی شناسایی آن را ندارند.

فایل پشتیبانی اطلاعات یا Backup

هر چقدر هم امنیت سرور خود ارتقاء دهید باز هم درصدی خطا وجود خواهد داشت. البته این را هم باید بگوییم که گاهی ممکن است سرور یا سیستم‌های شما بر اثر عوامل طبیعی دچار مشکل شوند. در هر دو صورت این امکان وجود دارد که داده‌های مهم شما از بین بروند.


مقاله مرتبط: ۱۰ باور غلط در مورد سرور اختصاصی


همیشه از فایل‌های اطلاعاتی خود Backup داشته باشید تا در صورت نیاز به آنها رجوع کنید تا داده‌های مهم شما به کلی پاک نشوند. تکنیک پشتیبانی از داده‌ها و اطلاعات ۳-۲-۱ است. یعنی حداقل سه نسخه پشتیبان ایجاد شود و در دو رسانه کاملاً مجزا ذخیره شوند.

تعریف گذرواژه‌های قوی

برای اکانت و دسترسی‌های خود گذرواژه‌های قوی ایجاد کنید. همیشه یادتان باشد که یک گذرواژه قوی دارای چند عدد، حروف بزرگ، حروف کوچک و نمادهایی مانند ؟، !، @ و … است.

سعی کنید از تمام این موارد به صورت تصادفی استفاده کنید.هر چقدر گذرواژه سخت‌تر باشد کار هکرها مشکل‌تر می‌شود. در صورتی که اگر گذرواژه آسان تعریف شده باشد هکرها خیلی راحت با ابزار brute force رمز عبور ضعیف را در چند ثانیه باز کرده و به سرور دسترسی پیدا خواهند کرد.

میزان دسترسی‌ها را مشخص کنید

برای هر کارمندی با توجه به نوع کاری که برای او تعریف کرده‌اید، دسترسی به سرور را مشخص کنید. نیازی نیست که تمامی کارمندان به کل سرور دسترسی داشته باشند. اگر میزان دسترسی کاربران کاملاٌ منطقی تعریف شده باشد، در صورتی که هکری موفق شود؛ فقط به قسمتی از سرور دسترسی پیدا خواهد کرد نه کل آن. پس حتما یک چارت سازمانی داشته باشید، کارمندان خود را بر اساس همان چارت بچینید و دسترسی هر بخش را مشخص کنید. نیازی نیست که فردی بیشتر از آنچه نیاز کاری دارد، دسترسی به محیط سرور داشته باشد.

محافظت اطلاعات در برابر SQL

SQL نوعی حمله است که دقیقاً پایگاه اطلاعاتی شما را مورد حمله قرار می‌گیرد؛ در واقع اگر هکری بتواند به این پایگاه اطلاعاتی دست یابند، نه تنها اطلاعات سازمانی و سرور بلکه به اطلاعاتی شخصی کارمندان نیز می‌تواند دسترسی پیدا کند.

برای جلوگیری از این نوع حمله حتماً اطلاعات و فایل‌های غیر ضروری را پاک کنید و همچنین دسترسی به پایگاه اطلاعاتی را تا جایی که ممکن است محدود نمایید.

دفاع در برابر حملات DDoS

هکرها می‌توانند همزمان با چند ابزار و چند سیستم به سرور شما ورود پیدا کنند و عوامل مخربی ایجاد کرده تا سرور شما به طور کلی آفلاین شود. به طور کلی جلوگیری از حملات DDoS بسیار حائر اهمیت است چرا که هکرها خیلی راحت از این طریق می‌توانند؛ سایت شما را به طور کلی از دسترس کاربران خارج نمایند.


مقاله مرتبط: کاهش DDoS چیست؟ چگونه حملات DDOS را کاهش دهیم؟


خرید سرور اختصاصی محافظت شده DDoS تنها گزینه‌ی دفاعی در برابر این نوع حمله می‌باشد. این سرورها تمامی ترافیک‌های ورودی را زیر نظر می‌گیرند و در صورتی که ورودی مخرب دیده شود، سریعاً اقدامات لازم انجام می‌گیرد و چنانچه ورودی‌ها معتبر باشند، ادامه فعالیت در سرور برایشان میسر خواهد بود.

نرم افزارهایی که دیگر کاربری ندارند را حذف کنید

شاید نرم افزارها یا اپلیکیشن‌هایی داشته باشید، که دیگر کاربری برای شما نداشته باشند. و با خود بگویید که نیازی به آپدیت کردن آنها نیست چرا که خیلی وقت است از آنها استفاده‌ای نمی‌کنم. این تفکر کاملاً غلط است چرا که راه را برای هکرها هموار می‌سازد؛ لطفا نرم افزارهایی که دیگر نیازی به آنها ندارید را یا مجدد آپدیت و یا به کلی پاک نمایید.

سخن آخر

در دنیای مدرن امروزی که هر روز با تغییرات ایجاد شده در زمینه سرورها شگفت زده می‎شویم؛ نگهداری و محافظت از داده‌ها و اطلاعات سازمانی برایمان بسیار مهم و پراهمیت خواهد بود. متاسفانه این روزها هکرها بیشتر از گذشته در کمین هستند و ابزارهای پیشرفته‌تری برای تخریب و رسیدن به اطلاعات سازمان‌های مهم در اختیار دارند. ما به عنوان یک مدیر مدبر در سازمان خود باید برای سرورهای اختصاصی خود امنیت لازم را ایجاد کنیم. در این مقاله سعی کردیم ۱۰ راه حل به شما ارائه دهیم تا دسترسی هکرها، به سرور خود را به حداقل برسانید. یادتان باشد همیشه درصدی خطا وجود دارد تا افراد سودجو به خواسته‌های خود برسند.

10 راه طلایی برای افزایش امنیت سرور اختصاصی

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

55  +    =  58